Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

640. ROCZNICA ZAŁOŻENIA MIASTA KIEJDANY (LITWA)

Data publikacji: 2012-08-16, Data modyfikacji: 2012-09-20
A A AWydrukDrukuj  
 
640. ROCZNICA ZAŁOŻENIA MIASTA KIEJDANY (LITWA)

W dniach 9-11 sierpnia 2012 r. Burmistrz Łobza wraz z oficjalną delegacją gościł w mieście Kiejdany na Litwie. Kiejdany są partnerskim miastem Gminy Łobez od 2002 roku. W tym roku mieszkańcy Kiejdan świętowali 640. rocznicę założenia miasta. W uroczystościach wzięło udział pięć delegacji z miast partnerskich Kiejdan. Wśród nich były dwie delegacje z Polski (Łobez, Brodnica), a także delegacje z Estonii, Ukrainy oraz Szwecji.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 10 sierpnia na Dużym Rynku Starego Miasta oficjalnym przedstawieniem zaproszonych delegacji. Otwarcia dokonał Burmistrz Kiejdan Pan Rimantas Diliūnas, składając życzenia mieszkańcom miasta oraz zaproszonym gościom. Kolejnym punktem programu było składanie życzeń przez przedstawicieli miast partnerskich w ich ojczystych językach oraz wręczanie upominków burmistrzowi Kiejdan. Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry z Kiejdan oraz przegląd filmów amatorskich związanych z historią miasta.

W sobotę 11 sierpnia na placu Dużego Rynku odbył się jarmark rzemiosła i rękodzieła oraz pochód świąteczny bractwa „Posłańcy Średniowiecza” z prezentacją średniowiecznej broni i muzyki. W tym dniu obie delegacje z Polski miały również możliwość odwiedzenia domu rodzinnego (obecnie muzeum) Czesława Miłosza. Miejsce urodzenia polskiego poety – Szetejnie – to niewielka wioska położona nad Niewiażą w obwodzie koweńskim w rejonie kiejdańskim. Od 1999 r. w domu – muzeum Czesława Miłosza można obejrzeć ekspozycję poświęconą poecie. Odbywają się tu wieczory literackie, konferencje, spotkania.

W sobotni wieczór wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy Kiejdan mogli wysłuchać przepięknego koncertu muzyki symfonicznej, zorganizowanego w parku miejskim. Koncert został uwieńczony widowiskowym pokazem sztucznych ogni, który zakończył jednocześnie uroczyste obchody 640. rocznicy założenia miasta Kiejdany.

 

Fotorelacja:

http://kedainietis.balsas.lt/kedainiu-fotogalerija/renginiai---ivykiai/640-asis-kedainiu-jubiliejus/640-asis-kedainiu-jubiliejus_____/next/

 

lobez.pl, Źródło artykułu: lobez.pl, Autor zdjęć: lobez.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat łobeski – powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w mieście Łobez. W skład powiatu wchodzą gminy: Dobra, Łobez, Resko, Węgorzyno i Radowo Małe, zajmując powierzchnię 1065,13 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Iński Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Mszar koło Starej Dobrzycy, rzeka Rega oraz jeziora - Dobrzyca i Łabuń.

  Do zabytków zaliczają się: kościół pw. św. Mateusza z kamienia nieociosanego z XVI w. w Dobieszewie, dzwon i dzwonnica z drewna z XVII w., kościół p. w. św. Piotra i Pawła z XVIII w. w Bełcznej,  dwór z 1880 r. w Łobżanach, ryglowy kościół pw. Imienia Marii z 1707 r. w Worowie, zespół pałacowo-parkowy z XIX w. w Grabowie, renesansowy pałac w Iglicach oraz zabytkowe kościoły w gminie Resko (kościół gotycki w Resku, obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej, kościół w Starogardzie z 1578-79 r., kościół św. Antoniego z XVIII w. w Dorowie, kościół św. Stanisława Kostki z 1696 r. w Iglicach oraz kościół św. apostołów Piotra i Pawła w Starej Dobrzycy).
     
  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola