Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU POGRYZIENIA PRZEZ PSA

Data publikacji: 2018-07-03, Data modyfikacji: 2018-07-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Pogryzienie przez psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku zwierzęcia są tylko powierzchowne rany. Lekarz powinien oczyścić i opatrzyć rany oraz, co najważniejsze, podać szczepionkę przeciwko tężcowi oraz wdrożyć profilaktykę wścieklizny, gdyż w przypadku ugryzienia przez nieznane zwierzę, istnieje ryzyko zachorowania. Zakażenie wścieklizną następuje przez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia, zwykle przez pogryzienie, ale może to być też polizanie otwartej rany. Nie leczona wścieklizna prowadzi do zgonu. Co robić w przypadku ataku psa ? Gdy pies zaczyna atakować, a w pobliżu nie ma miejsca, gdzie można by się przed nim schronić, należy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, tak aby ramiona ciasno przyległy do szyi - wówczas łokcie będą zasłaniały twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, gdyż obudzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i może nasilić jego agresję.   Pogryzienie przez psa - pierwsza pomoc Jeśli jest taka możliwość, ranę należy przemyć czystą wodą. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rany, np. wodą utlenioną, rivanolem i owinięcie jej bandażem. Jeśli nie ma dostępu do wody, ranę należy oczyścić ze śliny psa i pozwolić jej krwawić przez kilka minut. W ten sposób można pozbyć się bakterii, które dostały się do ciała w wyniku pogryzienia. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza !!!   Dodatkowe czynności Jeżeli uda się nam ustalić właściciela zwierzęcia, powinien on okazać aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z profilaktyką przeciwko wściekliźnie, prowadzoną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczne, właściciel zwierzęcia ma obowiązek poddania go obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny, nawet jeżeli zwierzę jest zdrowe i posiada aktualne szczepienie. Obserwacji dokonuje się w gabinecie weterynaryjnym lub w miejscu przebywania zwierzęcia. Po zakończeniu obserwacji lekarz weterynarii wystawia zaświadczenie o wyniku obserwacji. Jeżeli nie znamy właściciela psa lub w przypadku, gdy ugryzło nas zwierzę bezpańskie, należy w miarę możliwości zidentyfikować zwierzę i miejsce jego pobytu (nawet przez wykonanie fotografii), co ułatwi czynności osobom, które będą je odławiały, w celu przekazania do lekarza weterynarii na obserwację.   Jak uniknąć pogryzienia przez psa ? Nie podchodzić do psa i go głaskać, jeśli w pobliżu nie ma właściciela, który wyraził na to zgodę. Nie wchodzić na posesję na której przebywa nieznany pies. Nie podchodzić do suki z młodymi. Nie karmić nieznanego psa. Nie podchodzić do psa przywiązanego, znajdującego się w klatce lub za ogrodzeniem. Jeśli pies jest agresywny, nie należy okazywać strachu i zdenerwowania, a także wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może to uznać za zagrożenie. Największym błędem jest uciekanie przed psem, ponieważ budzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i zwiększa ryzyko pogryzienia. Nie pozostawiać psa i dziecka razem bez opieki dorosłych.

Pełna treść wiadomości na: lobez.pl/aktualnosci/d37f43d03b0a07b6657d73b0bf6a0fb7.html
lobez.pl, Źródło artykułu: lobez.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat łobeski – powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w mieście Łobez. W skład powiatu wchodzą gminy: Dobra, Łobez, Resko, Węgorzyno i Radowo Małe, zajmując powierzchnię 1065,13 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Iński Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Mszar koło Starej Dobrzycy, rzeka Rega oraz jeziora - Dobrzyca i Łabuń.

  Do zabytków zaliczają się: kościół pw. św. Mateusza z kamienia nieociosanego z XVI w. w Dobieszewie, dzwon i dzwonnica z drewna z XVII w., kościół p. w. św. Piotra i Pawła z XVIII w. w Bełcznej,  dwór z 1880 r. w Łobżanach, ryglowy kościół pw. Imienia Marii z 1707 r. w Worowie, zespół pałacowo-parkowy z XIX w. w Grabowie, renesansowy pałac w Iglicach oraz zabytkowe kościoły w gminie Resko (kościół gotycki w Resku, obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej, kościół w Starogardzie z 1578-79 r., kościół św. Antoniego z XVIII w. w Dorowie, kościół św. Stanisława Kostki z 1696 r. w Iglicach oraz kościół św. apostołów Piotra i Pawła w Starej Dobrzycy).
     
  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola